Připravená jsem, teď se nechám začarovat 22. 7. 2017, Právo, str. 24 Sport

22.07.2017 14:21

ZUZANA HEJNOVÁ O TRENÉRSKÝCH ZMĚNÁCH, DALŠÍCH PLÁNECH I KOUZELNÉM KYVADLU:

Turbulentní trenérské změny, návrat problémů s achilovkou… Start nové sezóny měl pro překážkářku Zuzanu Hejnovou k ideálu daleko. Jenže teď už na své tradiční základně před vrcholnou akcí v Nymburce srší optimismem a londýnský útok na třetí zlato z mistrovství světa už se nezdá být tak vzdáleným snem.

Tolik vás povzbudilo vítězství na Diamantové lize v Rabatu a letošní maximum 54,22?

S každým tréninkem se cítím líp, přišlo to ve správný čas. Místo závodů v Monaku jsem se rozhodla udělat pár kvalitních tréninků doma a ještě si zaběhnu třístovku překážek v Chebu.

V Nymburce jste tento týden bez trenérky Dany Jandové, která je na evropském šampionátu juniorů s vícebojařkou Janou Novotnou. Nechybí vám?

Já jsem hrozně ráda, že tu mám Helču Fuchsovou (pátá z olympiády v Sydney na osmistovce) a nemusím to absolvovat sama. Dana byla nešťastná, že mě na posledních důležitých trénincích neuvidí, ale to se nedá nic dělat. Janička měla vrchol sezóny, potřebuje ji tam a já to tu zvládnu. Není se čeho bát, jsem pod dohledem… (úsměv)

Trénink Dany Jandové si hodně pochvalujete, v čem vám sedí?

Ona nad tím hodně přemýšlí. Řešíme tepovou frekvenci, ráno si měřím laktát, aby věděla, jestli nejsem moc unavená a může mi dát těžší trénink. Hodně se tím zabývá, na což jsem nebyla u žádného trenéra zvyklá.

Pojí vás i kamarádský vztah. Dá se říct, že máte i větší volnost, co se týče skladby přípravy, zatímco předchozí trenéři Dalibor Kupka a Falk Balzer byli autoritativnější?

Dana je taky autorita a já ji poslouchám. Spíš ona z toho měla respekt, jak nikdy netrénovala dospělé svěřence, vždycky se ptá, jak se cítím. Už přišla na to, že není rozdíl, jestli vede mládež, nebo dospělého, akorát se pohybuje v jiných časových relacích, případně váhách, jinak je to po -stavené stejně. A i když jsme kamarádky, v tréninku je pro mě autorita.

Váš bývalý německý kouč Falk Balzer vytrvale po vašich závodech umisťoval na Twitter ne zrovna lichotivé poznámky k vaší trenérce…

Teď po Rabatu nic nenapsal?

I po povedeném závodě v Rabatu napsal: „Bez šance, DJ.“ Štve vás tato nekolegialita, nebo nad tím už mávnete rukou?

Já se tím netrápím. Dana z toho byla ze začátku špatná, byť jí všichni říkali, jak je to hloupé, když s tím ani nemohla mít nic společného. Teď už vidí, že se zlepšuju, trénink má smysl. Jsem přesvědčená, že kdybych u něj zůstala, čtvrtku neuběhnu. Na můj vkus jsem málo běhala, trénovala do rychlosti, přitom mojí devízou je vytrvalost, kterou potřebuju oživovat.

Berete s odstupem půlroční angažmá u Balzera jako chybu?

Neberu. Byla to zkušenost, viděla jsem, jak trénuje někdo jiný.

Balzer také v jednom ze svých tweetů zmiňoval, že u něj vás achilovka nezlobila, zatímco teď se potíže vrátily.

Ale to není pravda, u něj mě bolela taky… Přes zimu byla dobrá, ale to bývá většinou, protože se dlouho běhá v botách, a ne tak rychle. Ale hned jak jsme jeli na Kanáry, zase mě bolela.

Nemáte obavy, jak v Londýně noha zvládne zátěž tří běhů v krátkém čase?

Teď, musím zaťukat, je nejlepší za poslední dobu. Zrovna jsem si říkala, jak je skvělé běhat bez velké bolesti. Cítím to, ale nebolí mě ráno, nemusím ji rozcházet… Zase se vyplatilo, že jsem vydržela a trpělivě se achilovce věnovala.

Máte dva tituly mistryně světa. Láká vás zlatý hattrick, nebo byste v Londýně brala jakoukoliv medaili?

Beru jakoukoliv medaili, holky budou dobře připravené. Ale ta sezóna je taková zvláštní, nahoru dolů. Někdo vyběhne rychle, v dalším závodě je o sekundu pomalejší…

Hlavně u Američanek. Co jste říkala na jejich úžasné výkony v domácí kvalifikaci?

Tam běhají vždycky jinak, nevím proč. Je to pro ně první vrchol, ale musely mít i ideální podmínky, protože takový závod nikdy v historii nebyl. Pak přijely do Evropy a jejich časy byly zase standardní. Ale rozhodně je nepodcením, nejvíc sázím na Littleovou.

Ze špičky jste nejzkušenější, v posledních letech je vaší devízou i psychika a na velkých akcích rozhoduje vedle připravenosti právě hlava. Spoléháte i na ni?

Spoléhám. Naladěná jsem dobře, psychika jde ruku v ruce s fyzičkou. Londýn mám ráda, už jen to, že se mi tam vždycky dařilo, dělá strašně moc. Teď se ještě nechám od Helči Fuchsové poladit a začarovat… (úsměv)

Jak Helena Fuchsová čaruje?

Má takové kyvadlo, kterým čaruje a čistí energii, aby byla pozitivní a všechno negativní se mi vyhýbalo. Já jsem na to hrozně citlivá. A taky tomu věřím, jinak by to nešlo.

Jste rozhodnutá, že budete závodit i v příští sezóně?

Asi jo. Příští sezónu bych ještě chtěla zkusit s Danou, protože mě to baví a taky ještě nemám evropský titul.

Další rok je opět mistrovství světa, pak olympiáda…

To už je hodně daleko. Záleží, jak budu zdravá, odrazuje mě, když mě začne bolet achilovka, je psychicky náročné se zase vracet zpátky. Když se mi daří, atletika mě baví, ale jakmile mě něco bolí, říkám si, že už toho mám dost…

Trenérka Jandová už s dalším rokem počítá? Nejprve jste se domlouvaly jen do konce této sezóny.

Ona mi pořád vyhrožuje, že spolu budeme jen do konce sezóny. Ale spíš ve srandě, už plánujeme i podzim, tak myslím, že si mě nechá… (úsměv)
 


Největší úspěchy

Olympijské hry:
3. místo – Londýn 2012, 400 m př.
4. místo – Rio de Janeiro, 400 m př.
7. místo – Peking 2008, 400 m př.

Mistrovství světa:
1. místo – Peking 2015, 400 m př.
1. místo – Moskva 2013, 400 m př.
4. místo – Londýn 2017, 400 m př.
7. místo – Tegu 2011, 400 m př.
11.místo – Berlín 2009, 400 m př.
13.místo – Osaka 2007, 400 m př.
16.místo – Helsinky 2005, 400 m př.

Mistrovství Evropy:
3. místo – Helsinky 2012, 4x400 m
4. místo – Barcelona 2010, 400 m př.
4. místo – Helsinky 2012, 400 m př.

Halové mistrovství světa:
3. místo – Dauhá 2010, 4x400 m
3. místo – Valencie 2008, 4x400 m

Halové mistrovství Evropy:
2. místo – Bělehrad 2017, 400 m
3. místo – Göteborg 2013, 4x400 m
4. místo – Praha 2015, 4x400 m
4. místo – Göteborg 2013, 400 m
7. místo – Paříž 2011, pětiboj

Mistrovství Evropy do 23 let
3. místo – Debrecín 2007, 400 m př.

Mítink Diamantové ligy
celkové vítězství – 2013, 2015

Český rekord
52,83 s – 400 m př. (MS Moskva 2013)