Královna překážek 16. 8. 2013, Mladá fronta DNES, str. 12 Sport

16.08.2013 10:19

Zuzana Hejnová je mistryní světa. V Moskvě o tom nebylo sporu, ve finále na 400 metrů překážek vládla. Sezona snů má zlatý punc.

MOSKVA (Od našeho zpravodaje)

Jak slastné to bylo! Všechny překážky už překonala. Kolem ní nebyl nikdo, až kdesi daleko se Američanky Muhammadová a Demusová praly o stříbro. Těsně před cílem Zuzana Hejnová zavřela oči. Pak zvedla ruce. Ještě potom skryla hlavu do dlaní. „Já zavírala oči? Fakt? Asi jsem si říkala, jestli se mi to nezdá,“ smála se později. Vychutnávala si chvíli, kdy celé Lužniky hleděly jen na ni, novou královnu překážek, nyní už po sezoně snů i korunovanou.

Česko má po 6 letech opět mistra světa v atletice. Vlastně mistryni. 26letou ženu, která toho má stále tolik před sebou. „Hezky, Zuzi!“ zařval šéftrenér Tomáš Dvořák. Pak prohlásil: „Ta je sesekala. Vyhrát mistrovství světa o parník, to je brutus.“ Když to slyšela, rozesmála se: „To je fakt strašný. Já nečekala, že vyhraju o tolik. Myslela jsem si, že to bude strašný boj, že ostatní vystřelí jak šílené. Nakonec jsem s nimi v podstatě držela krok od začátku.“ Vyhrála o 1,26 vteřiny. Největším náskokem v historii světových šampionátů na této trati. „Ale za to nemůžu, že ty ostatní běžely pomaleji,“ culila se.

Deset závodů v řadě letos předtím ovládla. Stále se zlepšovala. Dvakrát opravila český rekord. Dominovala Diamantové lize. Ovšem až závod s pořadovým číslem 11 byl rozhodující. Nezlomí se její psychika v klíčový moment, tak jako v minulosti? „Ne, já o ní nepochybuju. Ani nejsem nervózní,“ říkal Dvořák.

Byla to v Moskvě její spanilá jízda od rozběhu po finále. „Jdi si ještě lehnout,“ navrhl jí kouč Dalibor Kupka, když šli včera z oběda. „Už ne, jsem přespalá.“ Nakonec přece na chvíli usnula. Večer byla plná energie – i úsměvů. Jaký rozdíl proti obhájkyni titulu Demusové s napjatým výrazem v obličeji. Když kreslený vrabec, maskot šampionátu, udělal na světelné tabuli „psst“, ještě si upravila cop. A start!

Demusová vypálila jako raketa. „Doplatí na to,“ věštil Dvořák Američance. Už na čtvrté překážce s ní Hejnová srovnávala krok. „Zuza se potřebovala rozběhnout. Teď zařadila jinou rychlost. Vyhraje,“ už v tu chvíli ujišťoval Dvořák. Na osmé překážce Hejnová vedla. A bylo hotovo.

Časomíra se zastavila na hodnotně 52,83. Vlastní český rekord vylepšila o 24 setin. „K tomu, co předvedla, není co dodat. Běžela úžasně,“ řekla Demusová a slíbila: „Ale já se vrátím.“ Hejnová mohla odvětit: Já budu připravena! Teď drží trůn ona.

***

1. Juniorské světové boje

Byla mistryní světa do 17 let 2003 a stříbrná na MS juniorů 2004. Ale zlomem bylo už MS 17letých na Jamajce 2002. „Tolik mi tam bušilo srdce. Ale pohltilo mě to.“

2. Příchod k trenérce Blažkové

Od trenérky Jandové mířila roku 2004 z Jablonce do Prahy k Martině Blažkové. „Líbí se mi, jak s ní experimentujeme.“ Rok co rok potom překonávala české rekordy.

4. Porážka, která ji změnila

Na ME 2012 v Helsinkách, ač favoritka, skončila 4. i za kolegyní Rosolovou. „Já snad zapomněla běhat. Musím něco změnit!“ řekla. Začala pracovat s psychologem.

5. Bronz na hrách v Londýně

„Konečně!“ radostně vykřikla, když doběhla třetí. „Strašně se mi ulevilo. Bez porážky v Helsinkách bych tuhle medaili neměla. Po ní jsem se odrazila od úplného dna.“

3. První velké finále: OH 2008

V Pekingu nečekaně prošla mezi osm nejlepších, byla po chybě před 10. překážkou sedmá a řekla: „Ještě ty těžké závody nemám naběhané.“

6. Přestup ke kouči Kupkovi

Na podzim 2012 přešla od Blažkové i Rosolové k Daliboru Kupkovi: „Potřebuji novou motivaci.“ Pod ním vyhrála letos 11 závodů v řadě.