Frydrych vyhrál v Domažlicích oštěp, Hejnová překážky 18. 9. 2017, Domažlický deník, str. 13 Domažlicko

18.09.2017 11:45

Koule, disk a především pak klání oštěpařů bývají každoročně tahákem Hvězdného házení na Chodsku. Při desátém ročníku vyhlášeného atletického mítinku ale diváky ze sedaček zvedl i souboj nejlepších českých překážkářek současnosti, Zuzany Hejnové a Denisy Rosolové.

Úvod programu na zrekonstruovaném Městském stadionu Střelnice patřil atletickému mládí, kdy se v dobrém světle představily naděje pořádajícího oddílu Mílaři Domažlice a dalších klubů z okresu. Od půl čtvrté začala soutěž diskařů. Z vítězství se nakonec výkonem 55,51 metrů radoval litevský reprezentant Domantas Poska, o pouhých šest centimetrů méně doletělo dva kilogramy vážící náčiní české stálice Igora Gondora. Mezi dorostenci vyhrál Michal Forejt ze Škody Plzeň, který s diskem o váze 1,5 kg poprvé v kariéře překonal šedesátimetrovou hranici a výkonem 60,33 m zaostal o 30 cm za letitým národním rekordem. Zahanbit se nenechal ani jeho bratr Jakub, který zapsal 59,02. V ženském závodě dominovala kladenská Eliška Staňková (53,72 m).

Koulařská klání ovládli Martin Novák (18,47 m) a domažlická rodačka Lenka Valešová za svobodna Ledvinová. České rekordmance a účastnici olympijských her v Pekingu vyšel čtvrtý pokus, kdy zapsala 13,76 m.

Ani v oštěpařském sektoru nebyla nouze o reprezentanty. Bronzový medailista ze světového šampionátu Petr Frydrych trochu žehral na krátký rozběh, přesto třikrát překonal osmdesátimetrovou hranici a soutěž vyhrál hodem dlouhým 83,69 m. Druhý skončil jeho parťák ze skupiny Jana Železného Jaroslav Jílek (78,16 m). Třetí příčku obsadil Patrik Žeňúch ze Slovenska (71,48 m).

Mezi ženami ovládla sektor výkonem 54,26 m další účastnice světového šampionátu v Londýně Nikol Ogrodníková z SSK Vítkovice. Druhá skončila kubánská rodačka ve španělských barvách Nora Bicetová (52,04), která v Domažlicích tradičně nechyběla. Přes padesát metrů se dostala ještě třetí Britka Laura Whittinghamová (51,60).

Velké věci se čekaly i od soubojů na dráze. Zvláště, když Zuzaně Hejnové o den dříve v Kutné Hoře nevyšel útok na světový rekord na netradiční trati 200 m překážek a tak to nečekaně přijela zkusit do Domažlic. Samotný závod začala lépe její reprezentační kolegyně Denisa Rosolová, ale doplatila na kolizi se soupeřkou. Jako první tak cílem proběhla Hejnová v čase 26,27 s. Ani napodruhé tak nejlepší výkon historie (25,79) nepřekonala. Rosolová finišovala za 26,82 s.

Mezi muži vyhrál v čase 23,82 s Martin Juránek z VSK Univerzita Brno, který na Chodsku vyhrál už několikrát.

Z borců reprezentujících AC Domažlice byl nejrychlejší Jan Tauer v čase 26,38 s. Na rekord mítinku se mělo útočit v závodě na tři kilometry, ale ani jednomu z keňských borců to nakonec nevyšlo. Vítězný Nelson Kipkogei Cherutich zaběhl čas 8:22.88, jeho krajan Joel Mwangi byl druhý za 8:24.29. Cherutich se vzápětí zúčastnil ještě závodu na 1000 m, ten však vyhrál Jan Friš z Dukly Praha v čase 2:26.69. Čtvrtým místem se v tomto závodě rozloučil s letošní úspěšnou dráhovou sezonou Ondřej Váchal z Mílařů Domažlice.

Osmým rokem je součástí mítinku i memoriálový závod na 400 metrů na památku tragicky zesnulého talentovaného atleta Jana Mazance z Nové Vsi u Kdyně. Domácí Václav Váchal z AC Domažlice v těsném doběhu pokořil vítěze dvoustovky překážek Martina Juránka a jeden okruh zvládl za 49,71 s. Ženský závod vyhrála britská favoritka Margaret Adeoyeová, která proběhla cílem za 53,64. Druhá byla plzeňská Tereza Petržilková (54,82).

Mítink po organizační stránce klapl, přálo mu i počasí, jen je škoda, že na špičkovou atletiku nedorazilo víc diváků. „Myslím, že to bylo hodně povedené po organizační i sportovní stránce. Sledovali jsme super výkony, ´Frýda´ hodil třikrát přes osmdesát. Škoda, že nebyl rekord. Moc se mi líbila Denisa Rosolová, kdyby nebyl malý kontakt na osmé překážce, tak by Hejnové pořádně zatopila. Super výkon podal i mladý diskař Forejt, chybělo 34 cm, abychom měli v Domažlicích druhý český rekord.

Jeden juniorský odsud drží oštěpař Vadlejch. Touto cestou chci poděkovat všem sponzorům a dobrovolníkům, kteří se podíleli na organizaci mítinku,“ zhodnotil desátý ročník hlavní organizátor David Sekerák, který by za rok v Domažlicích rád přivítal kompletní českou oštěpařskou špičku.