Dvojnásobní mistryně světa Hejnová se raduje. Povede ji oblíbená trenérka 8. 9. 2017, denik.cz, str. 00 Atletika

08.09.2017 11:53

To, co se ohledně spolupráce Zuzany Hejnové a trenérky Dany Jandové řešilo už na atletickém šampionátě v Londýně, se nyní vyjasnilo. Dvojnásobná překážkářská šampionka se bude moci připravovat pod vedením ženy, jež ji před lety přivedla do světa velké atletiky.

Česká rekordmanka v běhu na 400 metrů překážek loni po čtvrtém místě na olympiádě v Riu změnila trenéra. Od Dalibora Kupky se přesunula k Falku Balzerovi. Původně slibná spolupráce s německým koučem se v květnu rozsypala jako domeček z karet. Zuzana Hejnová pak narychlo hledala náhradu. Čas směrem k srpnovému mistrovství světa, kde chtěla usilovat o třetí titul v řadě, totiž neúprosně letěl.

Rodačku z Liberce převzala její „stará známá“ Dana Jandová, do té doby svazová trenérka mládeže. Domluvili se spolu do konce sezony a nehledě na zklamání ze čtvrtého místa na šampionátu, měla závodnice Dukly Praha už v Londýně jasno. „S nikým jiným už trénovat nebudu,“ vyhlašovala třicetiletá atletka.

Nechtěla ji mít na svědomí

Problém spočíval v tom, že vedení atletického svazu nebylo spolupráci příliš nakloněno. A docela oprávněně, jelikož od Jandové očekával výsledky z jejího působení u mládeže a ne náhlou změnu priorit. „Nakonec došlo k dohodě. Svaz Danu uvolnil a pod svá křídla ji vzala Dukla, jejíž členkou jsem i já,“ řekla spokojeně Zuzana Hejnová, kterou pojí s trenérkou letitý kamarádský vztah.

„Musím přiznat, že volba byla docela náročná. Práce s mládežníky mě totiž až na spoustu papírování bavila. Když mi ale Zuzka pověděla, že ji budu mít na svědomí, protože pokud spolupráci neprodloužíme, tak skončí s běháním… No a v tom případě se opravdu nedalo nic jiného dělat,“ sklouzla do nadsázky Dana Jandová.

„Daně jsem hrozně vděčná, že se mě v květnu ujala. Zase nás to po letech spojilo dohromady,“ usmívala se překážkářka, která bude trénovat převážně v Jablonci, kde má Jandová skupinu talentovaných atletek. „Tréninkové manko jsme do Londýna skoro dohnaly. Největší forma ale bohužel přišla až po šampionátu,“ zalitovala.

Její slova dokládají poslední výsledky. Po mistrovství světa vyhrála mítinky Diamantové ligy v Birminghamu a Curychu a ve finále prestižního seriálu doběhla druhá o pouhé čtyři setiny ve svém nejlepším letošním čase 53,93 sekundy. Nad její síly zůstala jen vicemistryně světa, olympijská vítězka a vedoucí žena letošních tabulek Dalilah Muhammadová z USA.

Oboustranně prospěšná spolupráce

„Škoda, že už je konec sezony, ale říká se, že v nejlepším se má přestat,“ poznamenala Zuzana Hejnová. Přiznala, že se už těší na spolupráci s nadějnými závodnicemi, které Jandová dál povede. V Dukle jsou i talentovaná překážkářka Tereza Vokálová a vícebojařka Jana Novotná. „Myslím, že taková spolupráce bude oboustranně prospěšná. Mně se bude s holkama dobře trénovat, ony mohou zase něco okoukat,“ má jasno.

Po nadcházejících dvou startech na domácích drahách si přední česká atletka dopřeje dovolenou a pak začne s přípravou na příští sezonu. „Klasika. Vyjedeme na několik soustředění včetně nezbytného kempu v teple. Zazávodím si v hale, ale v průběhu zimní sezony se ukáže, jestli bude vhodné připravit se na mistrovství světa pod střechou, nebo se vrhnout to tréninku směrem k létu,“ pokračovala česká rekordmanka.

Cíl pro příští rok má jasný. „Chci získat zlato na mistrovství Evropy v Berlíně. Z tohoto šampionátu ještě žádný kov v individuální disciplíně nemám. Motivaci mám minimálně na příští sezonu. Jsem zdravá a atletika mě pořád baví,“ dodala zvesela.

Sezona nekončí. Atletku čeká baráž a pokus o světový rekord

I když program velkých mezinárodních mítinků pro letošní atletickou sezonu prakticky skončil, Zuzana Hejnová chce využít skvělé formy posledních dnů ještě ke dvou startům. „V sobotu mě čeká v Opavě baráž o atletickou extraligu,“ prozradila závodnice pražské Dukly, jejíž ženské družstvo poprvé usiluje o účast v nejvyšší domácí soutěži. Dvojnásobná mistryně světa v běhu na 400 metrů překážek představí na tratích, v nichž obvykle nestartuje. „Rozhodla jsem se pro hladkou čtvrtku a překážkovou stovku. Týmu chci maximálně pomoci. Určitě máme šanci postoupit,“ říká bojovně česká rekordmanka.

Úplný závěr sezony, v níž Zuzana Hejnová skončila čtvrtá na srpnovém mistrovství světa v Londýně, plánuje na středu 13. září do Kutné Hory, kde se uskuteční první ročník HESU mítinku, který má v názvu jméno držitelky olympijského bronzu. „Jde o závod v žákovském trojboji, běh pro veřejnost na pět kilometrů v okolí stadionu a představení několika českých reprezentantů,“ říká atletka, která pro mládež pořádá sportovní kempy. Diváci se z předních domácích atletů mohou těšit na Petra Svobodu v běhu na 110 metrů překážek a Denisu Rosolovou. Se svou domácí rivalkou změří Zuzana Hejnová síly v netradiční disciplíně 200 metrů překážek.

Dokonce se netají úmyslem na překonání nejlepšího světového času 25,74 sekundy. „Je to možná odvážná myšlenka, tenhle závod jsem neběžela si patnáct let. Už jsem si v tréninku zkoušela trať proběhnout a mezery mi zrovna moc nevyhovují. Pokud bych měla ohrozit nejlepší čas, budu muset být hodně rychlá. Ale uvidíme, snad se mezi překážky vejdu,“ dodala bronzová z olympijských her 2012 v Londýně.

Trenérka Dana Jandová o novém angažmá: Volba nebyla snadná

Ty dvě k sobě patří. Jablonecká trenérka Dana Jandová ovšem musela vyřešit dilema. Pokud chtěla trénovat hvězdnou překážkářku Zuzanu Hejnovou, musela se vzdát placeného místa u mladých atletů.

Bylo pro vás složité odejít od mládeže?

Musím říct, že to byla těžká volba. Práce s talenty mě bavila. Naplňovala mě a vlastně trvala jen krátce. Svazovou funkci jsem dělala vlastně jen tři čtvrtě roku.

Jak dlouho trvalo rozhodování, jestli budete trénovat reprezentantku?

O změně jednal atletický svaz. Řekla jsem jim, že když se to neprosadí, Zuzana chce s běháním skončit. To by byla ohromná škoda. Pak rozhodování trvalo pět minut. Nastavil se podle mě rozumný systém, který by měl fungovat. Takže vše dopadlo k naší spokojenosti. Jdu k dospělým a vedle Zuzy se budu starat i o jiné atlety.

Vraťme se ještě na začátek sezony. S jakými pocity jste se v květnu stala trenérkou dvojnásobné mistryně světa?

Nejdřív jsem měla trochu obavy, ale trvaly jen krátce. Pak jsem zjistila, že trénink dospělých a mládežníků je vlastně úplně totožný. Přijala jsem výzvu a myslím, že se to podařilo.

Co chystáte do příštího období?

Trénink nastavím podobně, jaký Zuza v předchozím období znala z působení ve skupině u Dalibora Kupky. Byl to dobrý trénink včetně běhání s mužskými sparingy. K tomu se vrátíme, už mám někoho vyhlédnutého.

Na čem ještě chcete zapracovat, aby se Hejnová vrátila na stupně vítězů?

Musíme jít cestou rychlosti. V jejím věku není snadné udržet rychlostní parametry. Pokusíme se vše skloubit.

Z reprezentační funkce se přesouváte na pozici trenérky v Dukle Praha. Jak k této variantě došlo?

V Dukle je i Zuzka, a tak bylo logické, že by měla mít v klubu placeného trenéra. Navíc tam jsou i moje mladé atletky, takže jsem ráda, že to takhle dopadlo.

ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE.

 


Největší úspěchy

Olympijské hry:
3. místo – Londýn 2012, 400 m př.
4. místo – Rio de Janeiro, 400 m př.
7. místo – Peking 2008, 400 m př.

Mistrovství světa:
1. místo – Peking 2015, 400 m př.
1. místo – Moskva 2013, 400 m př.
4. místo – Londýn 2017, 400 m př.
7. místo – Tegu 2011, 400 m př.
11.místo – Berlín 2009, 400 m př.
13.místo – Osaka 2007, 400 m př.
16.místo – Helsinky 2005, 400 m př.

Mistrovství Evropy:
3. místo – Helsinky 2012, 4x400 m
4. místo – Barcelona 2010, 400 m př.
4. místo – Helsinky 2012, 400 m př.

Halové mistrovství světa:
3. místo – Dauhá 2010, 4x400 m
3. místo – Valencie 2008, 4x400 m

Halové mistrovství Evropy:
2. místo – Bělehrad 2017, 400 m
3. místo – Göteborg 2013, 4x400 m
4. místo – Praha 2015, 4x400 m
4. místo – Göteborg 2013, 400 m
7. místo – Paříž 2011, pětiboj

Mistrovství Evropy do 23 let
3. místo – Debrecín 2007, 400 m př.

Mítink Diamantové ligy
celkové vítězství – 2013, 2015

Český rekord
52,83 s – 400 m př. (MS Moskva 2013)