Bude zlatá? Musí... Hejnová kraluje planetě 29. 7. 2013, Deník, str. 20 Sport

29.07.2013 16:29

Osm závodů, osm vítězství. Překážkářka Zuzana Hejnová letos zatím neprohrála. O srpnovém mistrovství světa ale mluví dost opatrně

Londýn, Praha – Nadějné vyhlídky? Kdyby chtěl Charles Dickens po víc než 150 letech napsat druhý díl svého slavného románu, možná by místo sirotka Pipa byla hlavní hrdinkou Zuzana Hejnová.

Česká překážkářka v pátek vyhrála i osmý závod sezony a samu sebe metamorfovala do role nejžhavější adeptky na zlato ze srpnového mistrovství světa. A proč ten úvodní odkaz na Dickense? Hejnová triumfovala v Londýně. V Dickensově městě, kde si před rokem doběhla pro olympijský bronz.

Londýn se pro 26letou překážkářku stává osudovým místem – v pátek si tam pojistila celkové vítězství v nablýskané Diamantové lize. Teď už jí stačí jen nastoupit do finále v Bruselu, po němž dostane trofej a prémii 40 tisíc dolarů (skoro 800 tisíc korun).

V Londýně znovu vylepšila český rekord (53,07 sekundy), který ji posunul na 17. místo historických tabulek. „Před Londýnem jsem po dlouhé době běžela překážky na tréninku a bylo to výborné. Tušila jsem, že to takhle dopadne,“ pravila letos neporažená dáma. V pátečním závodě dlouho vedla britská divoženka Perri Shakesová­Draytonová, ale Hejnovou spasil její famózní finiš. „Ukázalo se, že to Perri přehnala. I když ta díra byla obrovská. Říkala jsem si, že budu mít co dělat.“ Jak sama řekla, běžela si svůj závod, nenechala se Britkou vybláznit. A odměnou jí byl osmý triumf v řadě. Co bude dál? Příprava na mistrovství světa, samozřejmě. „V tréninku se utvrzuju, že je to dobré,“ prozradila.

„Takže se nemusímpřed závody stresovat.“ Ta slova jen dokládají, do jaké pohody se dostala. A naznačují, že by se na šampionátu v Moskvě neměl opakovat „model“ Helsinky. Vzpomínáte? Hejnová si na loňské mistrovské Evropy jela pro medaili, ale skončila čtvrtá.

Opustila tréninkovou skupinu Rychlých holek a odešla do Dukly za Daliborem Kupkou. A dál už to znáte. Osm závodů,osmvítězství.
Jaké to může být v Moskvě, Zuzano? „Jsem schopná běžet pod 53 vteřin, což by mělo stačit na medaili. To je můj hlavní cíl.“

Slyšíte? O zlatu ani slovo. Nebo přece jen? „Ano, bylo by krásné mít jedenáct výher v řadě,“ připočítala k aktuální sérii ještě rozběh, semifinále a finále mistrovství světa.

Hejnová pojede do Moskvy v podobné pozici jako Usain Bolt. I jamajský sprinter bude hlavním kandidátem na zlato. Co má společného s Hejnovou? I on v pátek v Londýně vyhrál. Stovku prolétl ve svém letošním maximu9,85. Ale neslavil. Po pomalém startu se zlobil: „Jestli takhle vyběhnu z bloků i na mistrovství světa, tak skončím zhruba pátý a s titulem se můžu rozloučit.“ Start? To je malé Boltovo prokletí. Před dvěma lety na světovém šampionátu v Tegu jej po ulitém startu diskvalifikovali. A v Londýně? Hůř než on vyrazili už jen dva jeho protivníci. Bolt pak musel závod zachraňovat svým klasickým exkluzivním finišem. „Na startu musím zapracovat hodně rychle, moc času už nezbývá.“ Mistrovství světa začíná 10. srpna.