53,50! Zuzana Hejnová, mistryně světa 27. 8. 2015, Deník, str. 16 Sport

27.08.2015 11:04

Peking, Praha – V cíli sevřela ruce v pěst a od plic si zakřičela: „Jóó!“ Pak už natáhla ruce k ochozům Ptačího hnízda a s českou vlajkou oběhla své vítězné kolečko. Zuzana Hejnová prožívá další úchvatnou chvíli své kariéry. Po loňské sezoně plné zmaru obhájila v Pekingu titul světové šampionky z Moskvy 2013.
Hejnová zvítězila suverénně v nejlepším letošním světovém výkonu 53,50 sekundy. Za českou reprezentantkou skončily Američanky Shamier Littleová (53,94) a Cassandra Tateová (54,02).
„Jsem strašně šťastná, že jsem to dokázala. Po loňské sezoně to nebylo úplně jednoduché,“ říkala radostně. „Musím poděkovat svým blízkým, kteří mě donutili, abych u atletiky zůstala. Nakonec se mi podařilo vrátit.“

Přestože jasně ovládla rozběhy i semifinále, svírala ji před včerejším finálovým během nervozita. „Ano, byla jsem nervózní. Jsem trochu nachlazená, není mi dobře,“ prozradila. „Před cílem jsem se podívala na obrazovku, protože mi už docházely síly a viděla jsem, že jsem první. V tu chvíli jsem věděla, že už to nepustím. Neběžela jsem jen pro sebe, ale i pro všechny své fanoušky.“

Osmadvacetiletá česká atletka je třetí ženou historie, které se nad dlouhými překážkami podařilo získat dva tituly světové šampionky. Je ale první překážkářkou, které se povedlo svůj triumf obhájit. „Jo? To jsem ani nevěděla,“ usmívala se.

Hejnová se po vleklých zdravotních problémech v loňské sezoně a rozpačitém úvodu té letošní dostala před mistrovstvím světa do výborné formy.

K obratu ji nastartovalo vítězství na oblíbeném mítinku Diamantové ligy v Paříži. Vzkaz v podobě vítězství poslala svým soupeřkám i na mítinku v Londýně a Stockholmu. A nakonec přišel zlatý Peking...

Veselý byl osmý

Česko mělo medailové ambice i v oštěpařském finále mužů. Titul z Moskvy obhajoval Vítězslav Veselý. Jenže oštěpaři předvedli na olympijském stadionu nevídanou přehlídku skvělých hodů. Veselý nakonec skončil až na osmém místě výkonem 83,13 metru. Na oštěpařském trůnu ho vystřídal Keňan Julius Yego, který zvítězil nejdelším hodem za posledních čtrnáct let 92,72 metru a získal první medaili z velké světové akce. Stříbro si odveze Egypťan Ihab Abdelrahman, který si vylepšil osobní rekord na 88,99. Bronz vybojoval Fin Tero Pitkämäki za výkon 87,64. „Osmé místo prostě odpovídá tomu, co jsem hodil,“ říkal Veselý do kamery České televize. „Nezvládl jsem rozběh, těžko se mi to lámalo. Tentokrát jsem to nedokázal. Na medaili bych musel hodit o kus dál.“ O pořádný kus dál – ještě pátý Fin Ruuskanen přehodil hranici 87 metrů.

Divoké hry se pak odehrávaly v rozbězích běhu na 110 metrů překážek. Český reprezentant Petr Svoboda postoupil do dnešního semifinále hodně netradičním způsobem, do cíle svého rozběhu na 110 metrů překážek vůbec nedoběhl. Česká výprava totiž uspěla s protestem proti jeho diskvalifikaci za ulitý start.
Ve Svobodově druhém rozběhu se nejprve zhoupl v blocích Ronnie Ash, který proti diskvalifikaci na místě dlouho protestoval a závod se kvůli němu zdržel o několik minut. Při opakovaném startu bloky odhalily pohyb i českého reprezentanta. „Zaklepaly se mi ruce a přepadl jsem,“ líčil později. „Ten Amík je… hrozně rád bych použil sprosté slovo. Je to prostě poťapanej člověk. Když jednou ulije, tak má odejít a nedělat tam takové scény. Pro všechny je to stresující a je to nesportovní. Nechci říkat, že za to může on, ale stáli jsme tam dlouhou chvíli a to umí narušit koncentraci. Tohle se přece nemůže na mistrovství světa stávat. Je neuvěřitelné, co se tady děje.“

Český rekordman po svém vyloučení z běhu s výrokem rozhodčích nesouhlasil a vedení výpravy podalo protest a jury ho uznala. „Vyhrála pravidla,“ radoval se Svoboda. Na výsledek jednání čekal dvě a půl hodiny. „Přiznám se, že mi srdce mlátilo 200 tepů. Měl jsem strach, že mě nechají běžet samotného ještě jednou, což bych nedal, protože jsem psychicky vyšťavený.“

Svoboda dnes bude nasazen do semifinále jako 25. závodník. V odpovídajícím běhu nastoupí v dráze číslo jedna.